Obec Nový Dům
Nový Dům

Historie

Před vznikem samotného Nového Domu se ve 14. století na jeho území nacházel klášterec Doupno s dřevěnou kaplí sv. Máří Magdaleny, založenou augustiniány od sv. Tomáše na Malé Straně. Později, v 16. století, byla na území Nového Domu zřízena zubří obora s budovou pro hlídače, která dala základ pozdější vsi a právě i názvu, budově se říkalo "nový dům". Ve 20. letech 18. století na katastru obce a okolí pořádal tehdejší majitel křivoklátského panství hrabě Jan Josef z Valdštejna pro manželku císaře Karla VI.
myslivecké hony, kterými se Nový Dům zapsal do dějin kraje. Zejména honem ze dne 26.06.1721, na kterém císařovna Alžběta Kristina skolila za jediný den 138 jelenů a několik set kusů další zvěře. Na počest tohoto honu byla postavena nedaleko obce, v lese, směrem na obec Lány, socha sv. Jana Nepomuckého. Myslivost byla populární na území obce i za pozdějších majitelů křivoklátského panství, Fürstenberků, kdy K. E. Fürestenberk zde založil poplužní dvůr a barokní zámek Doupno, který sloužil pro ubytování honců a myslivců. Za dob Fürstenberků vznikl v obci např. také vodovod a jejich zakladatelská a obnovovatelská aktivita byla patrná až do pozdějších dob.

Velký rozvoj zaznamenala obec po druhé světové válce a zejména v 60. a 70. letech 20. století, kdy bylo v režii státního statku a státních lesů, kteří zaměstnávali mnoho obyvatel v produktivním věku, vystavěno celkem 16 rodinných domků a 2 bytové domy o 12ti bytových jednotkách. Dále byla vybudována vodní nádrž na potoce Ryšava a v areálu statku Dopno několik objektů pro živočišnou výrobu a velkokapacitní seník. V rámci činnosti Místního národního výboru a v budovatelských akcích "Z" byla v obci postavena
prodejna potravin, hasičská zbrojnice, vybudována požární nádrž, fotbalové a dětské hřiště. Komunikace v intravilánu byly pokryty živičným kobercem, vydlážděny chodníky, budova bývalé školy byla přebuvána v pohostinství, do obce byl zaveden vodovod, který Fürstenberkové zbudovali pouze na statek a v neposlední řadě byla zajištěna oprava kostela sv. Máří Magdaleny, který je zmiňován v písemnostech již v roce 1657.

mobilní aplikace

google-play-download